První pomoc při úzkosti

Úzkost.
 
Jeden z nejčastějších psychických stavů, kvůli kterému lidé vyhledávají pomoc terapeuta nebo psychologa.
 
Dost pravděpodobně ses s ní už potkal i ty. I já s ní mám z vypjatých období svého života svou zkušenost.
 
Práce s tělem je při úzkostných stavech rychle dostupnou pomocí. Co pro sebe můžeš udělat, pro zmírnění úzkostných pocitů v těle?
 
🪷 DÝCHEJ – věnuj vědomou pozornost každému nádechu a výdechu. Možná tě zklidní když budeš při každém nádechu i výdechu počítat v duchu do čtyř a pak postupně prodlužovat výdech.
 
🪷 PROPOJ HEMISFÉRY – při akutní úzkosti pomáhá fyzicky propojit pravou a levou stranu těla. Zkus chvíli střídavě poklepávat levou rukou na pravou stranu hrudníku a pravou rukou na levou stranu hrudníku. Sedni si a chyť pravou rukou vnitřní kotník levé nohy a zároveň levou rukou zespodu levé chodidlo. Chvíli tak seď a dýchej. Potom nohy vyměň – chyť levou rukou vnitřní kotník pravé nohy a pravou rukou pravé chodidlo zespodu.
 
🪷 LEHNI SI NA ZEM, nejlépe venku na trávu nebo se opři co největší plochou těla o cokoli co je poblíž a jen vnímej místa na tvém těle, kterými se dotýkáš opory. Dýchej.
 
🪷 JDI NA VZDUCH – i krátká procházka, při které se soustředíš jen na svoje chodidla a každý jeden krok, ti pomůže se uzemnit. Pokud se na to cítíš fyzicky, zkus začít chodit běhat.
 
🪷 DOTÝKEJ SE – přesuň pozornost na hmatové vjemy. Vyzkoušej jak na tebe působí různé materiály. Co tě zklidňuje? Dej si to do kapsy. Může to být hebká látka, oblý kamínek, čerstvě vyloupnutý kaštan nebo třeba pytlíček naplněný sušenými bylinkami.
 
🪷 VYTŘEPEJ SE – rozproudi zaseknutou energii ve tvém těle vytřepáním, proklepáním nebo protřením celého povrchu těla.
 
🪷 TANČI – dej si 10 minut na libovolný pohyb. Hudba ti může pomoci se koncentrovat, ale tančit můžeš i bez ní. Nauč se vytvářet si prostor pro svoje potřeby tam, kde zrovna jsi, právě v tu chvíli kdy potřebuješ.